קולה של אחרת

מפגשים הם לפעמים הדבר הכי מקסים בעולם. למשל, כשהרפואה הסינית נפגשת עם הדהרמה (מה שהבודהה לימד), שתי אהבות גדולות שלי שבלעדיהן החיים היו נראים אחרת לגמרי.

השבוע הלכתי לטיפול ברפואה סינית. ומאז אני שמה לב לדבר שידעתי אבל שכחתי איך הוא מרגיש ובגללו, נדמה לי, מעבר לסיבות המוצהרות והפיזיות, כדאי ללכת לטיפול אצל מי שהלב יודע שאפשר לשים בו את מבטחנו.

אז הייתה שיחה ושתינו הקשבנו. שמתי לב מתי הקול שלי נעצר ומשתהה, מתי העיניים שלי נודדות אל החלון, מתי אני מובנת מבלי שאמרתי במפורש, ומתי אני נהנית להגיד במפורש ולשמוע את המילים מנסחות משהו שקורה או קרה.

מבט רך ואצבעות מעל מפרקי כף-היד להקשיב לדופק. שלוש מחטים מדויקות. ועוד הקשבה לדופק וגם קצת צחקנו וחיבוק.

אחר-כך יצאתי מהקליניקה והלכתי לענייניי האחרים אבל השיחה שהחלה שם ממשיכה.

כאילו נפתח ביני לביני עוד ערוץ של תשומת לב ונוכחות, זרם עדין של מחשבות מילים ותחושות.

תנועה שמאפשרת לי לשמוע את הסיפורים שלי על עצמי. להבחין במה שאני מייחסת לו חשיבות. לשמוע דברים שאת חלקם אני יודעת אבל כשהם נאמרים על-ידי מישהי שאני מעריכה ואוהבת יש להם תוקף אחר והלב שלי מוכן להקשיב להם ברוך.

ומה אמר הבודהה? הבודהה נשאל כמה תנאים ישנם המאפשרים את קיומה של השקפה נכונה, וענה, כדרכו, לעניין. יש שניים (יין ויאנג?). זהו טקסט כל כך יפה שכבר כתבתי עליו בעבר אבל הוא פתאום חזר אליי בצורה כל כך מוחשית.

"?Friend, How many conditions are there for the arising of right view
Friend, there are two conditions for the arising of right view: The voice of another and wise attention. These are the two conditions for the arising of right view

מי ייתן ותמיד נשהה בחברת קולות מיטיבים, פנימיים וחיצוניים.

*

(Mahavedalla Sutta, The Greater Series of Qustions and Answers, Translated by Bikkhu Nanamoli and Bikkhu Bodhi)

גלילה לראש העמוד
דלג לתוכן