ארבע שאלות שכדאי לשאול אם את מתכננת הריון בקרוב

1. כמה שעות את ישנה בלילה בממוצע?

התשובה של הרבה מאד נשים היא "לא מספיק!".

כולנו חיות בקצב מהיר ואינטנסיבי, מחזיקות בו זמנית עבודה, בית, סידורים, משפחה, מטלות ודאגות שונות. אנחנו רגילות לעייפות רבה שנגררת מיום ליום, משבוע לשבוע. אנו מפצות על כך בקפה או משהו מתוק ומקוות שאולי בסוף השבוע נשלים חלקיק משעות השינה החסרות. אך לעתים קרובות גם בסוף השבוע שעות העירות מתארכות ובמקום שהעיניים ייעצמו, הן נמצאות שעות ארוכות מול מסכים.

משום שאנו רגילות אליה, קל לא להבחין בהשפעות של עייפות קבועה על כלל מערכות הגוף. 

ההמלצה של הרפואה הסינית לנשים היא לישון כשמונה שעות בלילה, ולנסות להירדם או לכל הפחות להכנס למיטה כשעה לפני חצות.  

2. האם התזונה שלך מסודרת וכוללת מגוון של ירקות ופירות, דגנים וקטניות?

אם כן – מצויין!

נשים רבות (וגם גברים) מתקשות למצוא זמן לארוחה שלווה במהלך היום. והתוצאה היא שעות ארוכות ללא אוכל של ממש, ובמקומו נשנושים וקפה, ארוחות מהירות, ארוחות לילה, וקושי להתמיד בהחלטות שנלקחות ביחס לתזונה.

אם נכניס לרכב שלנו דלק מאיכות נמוכה או שאינו מתאים לו, לא נתפלא אם הוא לא ייסע כהלכה. ועדיין אנו נוטות להתעלם מחשיבות הקשר בין התזונה שלנו לתחושת הבריאות והעירנות הכללית, ומהשלכותיה על מצבים רפואיים שונים.

כדי לאפשר ולתמוך בהיריון הגוף שלנו זקוק להזנה מותאמת וסדירה כבר לפני קליטת ההריון וכמובן במהלכו. הרפואה הסינית מתווה עקרונות כלליים לתזונה בריאה וגם כלים להתאמה ספציפית לכל  אישה בהתאמה לתקופה בחיים ולמצב הבריאות שלה.

 3. האם את סובלת מכאבי מחזור, אי-סדירות או כל בעיה אחרת סביב הווסת?

ברפואה הסינית כאב הוא סימן לתקיעות של אנרגיה, כלומר תפקוד לא לגמרי תקין של המערכת. כאבים חזקים מחלישים אותנו, מעידים על סטגנציה שעשויה להקשות על התנועה כולה באזור האגן ואברי הפריון. חשוב לערוך בירור של סיבת הכאב, ואבחנה סינית של המצב. 

הרפואה הסינית יעילה מאד בהקלה על כאבים והסדרת הווסת, הסדרת פעילותה של מערכת הפוריות תקל על היקלטות ההריון ותתמוך בתהליך כולו.

4. איך בדיקות הדם שלך?

בדיקת דם שגרתית יכולה ללמד אותנו לא מעט על המתרחש בגופך, להבין אם ישנם חוסרים או עודפים שכדאי לטפל בהם, ולעתים גם לרמוז על סיבה אפשרית לסימפטומים כמו עייפות, חוסר ריכוז, כאבים שונים ועוד.

 

לסיכום:

קליטה והתפתחות תקינה של הריון קשורה קשר הדוק למצב הכללי של הגוף ושל כל מערכותיו, ואת יכולה לעשות לא מעט כדי לקדם את האפשרות של הריון בריא ואורח חיים בריא מבעוד מועד.

"מה זה יכול להיות?"

זו אחת השאלות שאני שומעת הכי הרבה בקליניקה. נראה לי שא/נשים יכולים להסתובב זמן רב כשהשאלה הזו מנקרת, ביחס לכאב חדש ולא מוכר שהופיע, או החמרה של בעיה שחיו אתה זמן רב בסוג של שלום קר.

אין שום בעיה עם השאלה הזו – גם אני במהלך התשאול והאבחנה מפנה אותה אל עצמי, והרצון לדעת מה קורה בגוף שלנו הוא נכון ובריא.

אבל, קורה לא מעט שבמקום ללכת להיבדק או אפילו פשוט לשים לב ולנסות לבחון בעצמנו כשלב ראשון את התופעה - מתי היא הופיעה, מה מחמיר ומה מקל עליה? האם היא מזכירה לי משהו שכבר מוכר לי?  במקום כל אלה, ישנה רק שאלה שנשאלת שוב ושוב, מטרידה ואפילו יוצרת או נושאת גוון של לחץ וחרדה - מה זה יכול להיות??
ואז הדגש כולו מרוכז בדבר אחד ונשכח שהוא חלק ממצב כולל. תוצאה אחת נפוצה של המצב הזה, היא חיפוש בגוגל של תסמין זה או אחר. במוקדם או במאוחר נפגש ברשת במידע שעשוי להלחיץ, להפחיד או להטריד, פשוט משום שקראנו אותו בהקשר לכאב או הבעיה שישנה, או שנדמה שישנה.

חשוב לזכור להסתכל על התמונה הרחבה, לפעמים היא די פשוטה להסבר.
למשל, כאב שהחריף לאחר מחלה, חשיפה לקור, מאמץ גופני או רגשי גדול, מתח, מעבר דירה, הרמת משקל גדול או כל שינוי אחר שהתרחש בחיים - אלה דוגמאות ששמעתי בקליניקה לאחר שיחד עם המטופלת חקרנו מעט אחורנית לזמן שקדם לבעיה. 

שנוי הוא תזכורת לתפקיד הכי חשוב של כל אחת מאיתנו: לשאול את עצמה מה שלומה.
מה עשיתי / הרגשתי / עם מה התמודדתי לפני שהופיע הכאב? מה האינטואיציה שלי אומרת לגבי מקור הכאב הזה או הדרך להקל עליו?
הבירור האישי מקל לא פעם על תחושת הלחץ, ומאפשר הגעה לטיפול או בדיקה, עם ראייה רחבה יותר ושקטה יותר של המצב.

הכבד – כאיבר וכמרידיאן מככב בהרבה מאד טיפולים בקליניקה. לעתים קרובות אני נשאלת על ידי מטופלת על האבחנה  או הטיפול וכשמוזכר השם 'כבד' עולה הצורך להבהיר כי ברפואה הסינית המושג 'כבד' הוא הרבה יותר רחב ומרתק מטבלת תפקודי הכבד בבדיקות דם. מכיוון שאנו בשיא האביב, עונתו של הכבד כתבתי כאן בקצרה על האיבר הנהדר הזה.

ברפואה הסינית משול הגוף לממלכה ואיבריו לבעלי תפקיד בה: כך למשל הלב הוא הקיסר, והכבד הוא ראש הצבא. מדימוי זה אפשר להבין שהוא איבר בעל עצמה רבה, שעשוי להשפיע על בריאות כל מערכות הגוף.

הכבד מבטא את אלמנט העץ בגוף. העץ מסמל צמיחה, תנועה, הוצאה לפועל של רעיון או תכנית, יצירתיות, וראייה טובה למרחוק. בני הזוג של הכבד הם כיס המרה (שמחובר אליו אנטומית), ומעטפת הלב, שמרכיבה יחד אתו את השכבה העמוקה ביותר בגוף, זו שפגיעה בה היא פגיעה אנושה בעומק ובמהות.

הכבד קשור לעונת האביב, עונה של צמיחה ופריחה, שבה מתרחש המעבר מהנסתר – קור החורף, התכנסות והתרחשות מתחת לפני האדמה  אל הנגלה, מעל פני האדמה – שעות האור מתרבות,  בעלי החיים יוצאים ממחבואם,  והאדם פעיל יותר בחוץ. פריצתם של העלים הירוקים מעומק האדמה אל פני השטח מכילה את מהות האביב והכבד – עצמה, תנועה ברורה וממוקדת, רעננות והתחדשות. הצבע המשויך לאלמנט העץ הוא, כמובן, הצבע הירוק.

תפקידיו העיקריים של הכבד ברפואה הסינית הם:

אחראי על זרימה חלקה של אנרגיה (צ'י) בגוף  – הכבד מסדיר את תנועת האנרגיה והדם בהתאם לצורך, לכל הכיוונים ולכל אזור ומערכת בגוף.

ניתן להקביל תפקיד זה של הכבד לאחריותו (ברפואה המערבית)  על אחסון חומרים ושליחתם אל הדם על פי הצורך, אל השרירים או המוח. בעצם, הכבד מעורב ומשפיע על אופייה של כל תנועה שלנו, פנימית וחיצונית, כזו שנעשית מבחירה וכאלה שלא. לכן כאשר הכבד לא מתפקד במיטבו תהיה לכך השפעה מידית ורחבה.

משפיע גם על יכולת הגוף להתנגד לפלישות של תוקפים מבחוץ הכבד הוא שר הצבא ואם אינו ערני ויעיל, אויבים  יוכלו לפלוש פנימה ולגרום למחלות.

מסדיר את המחזור החודשי – לכן לתפקודו התקין חשיבות מרכזית אצל נשים ובכל הקשור לגינקולוגיה. הוא מאחסן את  הדם ודואג לזרימה תקינה, חלקה ובזמן המתאים.

שולט בגידים – כלומר מאפשר תנועה גמישה של הגידים והמפרקים. כשהתפקוד הזה של הכבד נפגע, והוא אינו מזין את  הגידים בדם מספיק, יתכנו התכווצויות, פגיעה בגמישות, חולשה של הגפיים, הירדמות ונימול.

מזין את העיניים ומאפשר ראיה טובה במובן הפיזי ובמובן המנטלי – לראות ולדעת היכן אנו נמצאים בחיים ולתכנן  תכניות לעתיד. יובש בעיניים, טשטוש ראיה או כתמים שחורים, סחרחורות – גם הם קשורים לכבד.

תומך בעיכול – כשתפקוד הכבד תקין, הוא יתמוך בקיבה והטחול. כשיש בעיה בתפקוד הכבד הוא, כמו גנרל עצבני  'יפלוש' למערכת העיכול ויגרום לבחילות, הקאות, גיהוקים, או שלשולים ולחות.

הקשר לצבע הירוק יתבטא בכך שירקות ובעיקר עלים ירוקים מיטיבים עם הכבד ותנועתו, ובעיות בכבד יתבטאו בגוון  ירקרק שעשוי להופיע בשינוי בגוון העור, בגוון הפרשות שונות ויצביע על רעילות.

מכיוון שהכבד אחראי על תנועה חלקה של אנרגיה בגוף בכל מובן – פיזי ורגשי – כל היתקעות משפיעה עליו וכל קושי  שלו ישפיע על התנועה הכללית בגוף.  מצבי רוח משתנים, דיכאון, עצבנות, רגזנות ונטייה להתפרצויות כעס, תחושת עומס בבטן העליונה או בבית החזה, שינויים בתדירות ואופי היציאות, כאבי ראש, כאבי ווסת או שינויים במחזור  – כל אלה עשויים לנבוע מתפקוד לא תקין של הכבד.

קולה של אחרת

מפגשים הם לפעמים הדבר הכי מקסים בעולם. למשל, כשהרפואה הסינית נפגשת עם הדהרמה (מה שהבודהה לימד), שתי אהבות גדולות שלי שבלעדיהן החיים היו נראים אחרת לגמרי.

השבוע הלכתי לטיפול ברפואה סינית. ומאז אני שמה לב לדבר שידעתי אבל שכחתי איך הוא מרגיש ובגללו, נדמה לי, מעבר לסיבות המוצהרות והפיזיות, כדאי ללכת לטיפול אצל מי שהלב יודע שאפשר לשים בו את מבטחנו.

אז הייתה שיחה ושתינו הקשבנו. שמתי לב מתי הקול שלי נעצר ומשתהה, מתי העיניים שלי נודדות אל החלון, מתי אני מובנת מבלי שאמרתי במפורש, ומתי אני נהנית להגיד במפורש ולשמוע את המילים מנסחות משהו שקורה או קרה.

מבט רך ואצבעות מעל מפרקי כף-היד להקשיב לדופק. שלוש מחטים מדויקות. ועוד הקשבה לדופק וגם קצת צחקנו וחיבוק.

אחר-כך יצאתי מהקליניקה והלכתי לענייניי האחרים אבל השיחה שהחלה שם ממשיכה.

כאילו נפתח ביני לביני עוד ערוץ של תשומת לב ונוכחות, זרם עדין של מחשבות מילים ותחושות.

תנועה שמאפשרת לי לשמוע את הסיפורים שלי על עצמי. להבחין במה שאני מייחסת לו חשיבות. לשמוע דברים שאת חלקם אני יודעת אבל כשהם נאמרים על-ידי מישהי שאני מעריכה ואוהבת יש להם תוקף אחר והלב שלי מוכן להקשיב להם ברוך.

ומה אמר הבודהה? הבודהה נשאל כמה תנאים ישנם המאפשרים את קיומה של השקפה נכונה, וענה, כדרכו, לעניין. יש שניים (יין ויאנג?). זהו טקסט כל כך יפה שכבר כתבתי עליו בעבר אבל הוא פתאום חזר אליי בצורה כל כך מוחשית.

"?Friend, How many conditions are there for the arising of right view
Friend, there are two conditions for the arising of right view: The voice of another and wise attention. These are the two conditions for the arising of right view

מי ייתן ותמיד נשהה בחברת קולות מיטיבים, פנימיים וחיצוניים.

*

(Mahavedalla Sutta, The Greater Series of Qustions and Answers, Translated by Bikkhu Nanamoli and Bikkhu Bodhi)

המונח 'כאב ראש' מתאר גם מצב פיזי ממשי וגם 'תיק' שממש לא מתחשק להתעסק אתו. אני שומעת עליהם לפעמים בקליניקה כמעט כבדרך-אגב, מטופלות ומטופלים מתייחסים אליהם כאל מצב נתון שפשוט צריך איכשהו להסתדר אתו. בהסתכלות סינית, צמד המילים 'כאב ראש' יכול לתאר הרבה מאד כאבים שונים שנוצרו מסיבות שונות. לכן, לכל כאב יתאים טיפול קצת אחר להקלה או מניעה. אחת האבחנות היא על פי מיקום הכאב, ומנקודת מבט זו אדגים את האבחנה בין כאבי ראש שונים. יש לציין שבקליניקה, תהליך האבחנה לא נסמך רק על מידע הקשור בסימפטום אחד, וכולל התייחסות לכלל המצב הבריאותי, הפיזי והרגשי, ולאבחנות נוספות כמו דופק ולשון. 

כאב ראש פרונטלי (בקדמת הראש, המצח) מקושר לקיבה ומערכת העיכול. כדי להקל ולמנוע אותו כדאי לבדוק הרגלי  תזונה. החשודים הראשיים הם יותר מדי קפה, סוכרים, חומרים משמרים, וחלב. אפשר להתחיל לבד בבית (להוריד כמויות מהנ"ל למשך מספר שבועות ולראות אם ישנו שיפור) ומומלץ להיעזר במטפל/ת להתאמת תזונה. 

אזור זה נוטה לכאוב גם אצל אנשים עם נטייה לסינוסיטיס או הצטננויות מרובות והצטברות בסינוסים הפרונטלים. טיפול בשורש הבעיה יקל גם על כאבי הראש הנלווים.  

כאב ראש אוקסיפטלי (באחורי הראש, סביב עצם האוקסיפוט) מקורו לעתים בתפיסות חזקה של שרירי העורף והשכמות. שחרור שלהם יקל על הכאב. לא פעם כאב ראש כזה נוכח עם ההתעוררות בבוקר, וזה עשוי להעיד על שינה בתנוחה היוצרת לחץ על העורף (כרית גבוהה או נמוכה מדי בשינה על הצד, שינה על הבטן שמאלצת את הצוואר לנטות הצידה לאורך הלילה כולו). גם חריקת שיניים ושינה כשהגוף מכווץ מתוך מתח רגשי עשויים להשפיע וכדאי לבדוק את תנוחת ואיכות השינה. 

כאב ראש לטראלי –  בצדי הראש – על המסלול של מרידיאן כיס המרה. עשוי להגיע לצד בעיות של איבר הכבד, שהוא בן זוגו של כיס המרה, ואצל נשים רבות סביב מחזור או ביוץ. לסובלים מלחץ ועומס: כדאי לשלב בשבוע זמן קבוע להתעמלות או הליכה בחוץ, ושעות שמוקדשות למי ולמה שאתם באמת אוהבים. זהו המיקום של כאבים מסוג מיגרנה בדר"כ, שעשויים להיות מלווים מלבד הכאב החזק, ברגישות לאור, בחילות, תחושת מיסוך וערפול. כאב מיגרנותי מופיע לעתים כבר מגילאי ילדות, ויש צורך בבירור מעמיק ובאבחנה נכונה כדי לדייק את הטיפול שיכול לכלול המלצות תזונה, צמחי מרפא, מגע ודיקור.  

כאב ראש ממוקד מאחורי העיניים – קשור למרידיאן הכבד, ולמצב הדם בגוף, ועשוי להגיע עם טשטוש ראיה, סחרחורות או רגישות לאור, ויובש בעיניים. גם כאן יש חשיבות גדולה לתזונה נכונה, מזינה ותומכת, ושעות שינה מסודרות ומספיקות (נסו ללכת לישון לפני השעה 23:00 ותרגישו אחרת בבוקר). כדאי לגשת גם לבדיקות דם כלליות כשלב ראשון ולראות אם ישנם חוסרים למשל, של ברזל, B12, המוגלובין או מדדים אחרים.

כאב ראש עמום ש'עוטף' את הראש – קשור ללחות בגוף, נטייה לתחושת כבדות, בצקות, עודף נוזלים, קושי להתרכז  ולהתמקד. הפחיתו צריכה של מוצרי חלב, קמח לבן וסוכרים, כדאי להוסיף לתפריט מאכלים קלים ומעט חריפים, עלים ירוקים, נבטים, בצל ירוק וירקות לבנים. ניתן להקל על מצבים שמערבים לחות וליחה בעזרת חיזוק מערכת העיכול וסיוע לתפקודיה השונים – בנוסף לתזונה, גם בעזרת צמחי מרפא ודיקור.

גלילה לראש העמוד
דלג לתוכן