הגנרל – הכבד ברפואה הסינית

הכבד – כאיבר וכמרידיאן מככב בהרבה מאד טיפולים בקליניקה. לעתים קרובות אני נשאלת על ידי מטופלת על האבחנה  או הטיפול וכשמוזכר השם 'כבד' עולה הצורך להבהיר כי ברפואה הסינית המושג 'כבד' הוא הרבה יותר רחב ומרתק מטבלת תפקודי הכבד בבדיקות דם. מכיוון שאנו בשיא האביב, עונתו של הכבד כתבתי כאן בקצרה על האיבר הנהדר הזה.

ברפואה הסינית משול הגוף לממלכה ואיבריו לבעלי תפקיד בה: כך למשל הלב הוא הקיסר, והכבד הוא ראש הצבא. מדימוי זה אפשר להבין שהוא איבר בעל עצמה רבה, שעשוי להשפיע על בריאות כל מערכות הגוף.

הכבד מבטא את אלמנט העץ בגוף. העץ מסמל צמיחה, תנועה, הוצאה לפועל של רעיון או תכנית, יצירתיות, וראייה טובה למרחוק. בני הזוג של הכבד הם כיס המרה (שמחובר אליו אנטומית), ומעטפת הלב, שמרכיבה יחד אתו את השכבה העמוקה ביותר בגוף, זו שפגיעה בה היא פגיעה אנושה בעומק ובמהות.

הכבד קשור לעונת האביב, עונה של צמיחה ופריחה, שבה מתרחש המעבר מהנסתר – קור החורף, התכנסות והתרחשות מתחת לפני האדמה  אל הנגלה, מעל פני האדמה – שעות האור מתרבות,  בעלי החיים יוצאים ממחבואם,  והאדם פעיל יותר בחוץ. פריצתם של העלים הירוקים מעומק האדמה אל פני השטח מכילה את מהות האביב והכבד – עצמה, תנועה ברורה וממוקדת, רעננות והתחדשות. הצבע המשויך לאלמנט העץ הוא, כמובן, הצבע הירוק.

תפקידיו העיקריים של הכבד ברפואה הסינית הם:

אחראי על זרימה חלקה של אנרגיה (צ'י) בגוף  – הכבד מסדיר את תנועת האנרגיה והדם בהתאם לצורך, לכל הכיוונים ולכל אזור ומערכת בגוף.

ניתן להקביל תפקיד זה של הכבד לאחריותו (ברפואה המערבית)  על אחסון חומרים ושליחתם אל הדם על פי הצורך, אל השרירים או המוח. בעצם, הכבד מעורב ומשפיע על אופייה של כל תנועה שלנו, פנימית וחיצונית, כזו שנעשית מבחירה וכאלה שלא. לכן כאשר הכבד לא מתפקד במיטבו תהיה לכך השפעה מידית ורחבה.

משפיע גם על יכולת הגוף להתנגד לפלישות של תוקפים מבחוץ הכבד הוא שר הצבא ואם אינו ערני ויעיל, אויבים  יוכלו לפלוש פנימה ולגרום למחלות.

מסדיר את המחזור החודשי – לכן לתפקודו התקין חשיבות מרכזית אצל נשים ובכל הקשור לגינקולוגיה. הוא מאחסן את  הדם ודואג לזרימה תקינה, חלקה ובזמן המתאים.

שולט בגידים – כלומר מאפשר תנועה גמישה של הגידים והמפרקים. כשהתפקוד הזה של הכבד נפגע, והוא אינו מזין את  הגידים בדם מספיק, יתכנו התכווצויות, פגיעה בגמישות, חולשה של הגפיים, הירדמות ונימול.

מזין את העיניים ומאפשר ראיה טובה במובן הפיזי ובמובן המנטלי – לראות ולדעת היכן אנו נמצאים בחיים ולתכנן  תכניות לעתיד. יובש בעיניים, טשטוש ראיה או כתמים שחורים, סחרחורות – גם הם קשורים לכבד.

תומך בעיכול – כשתפקוד הכבד תקין, הוא יתמוך בקיבה והטחול. כשיש בעיה בתפקוד הכבד הוא, כמו גנרל עצבני  'יפלוש' למערכת העיכול ויגרום לבחילות, הקאות, גיהוקים, או שלשולים ולחות.

הקשר לצבע הירוק יתבטא בכך שירקות ובעיקר עלים ירוקים מיטיבים עם הכבד ותנועתו, ובעיות בכבד יתבטאו בגוון  ירקרק שעשוי להופיע בשינוי בגוון העור, בגוון הפרשות שונות ויצביע על רעילות.

מכיוון שהכבד אחראי על תנועה חלקה של אנרגיה בגוף בכל מובן – פיזי ורגשי – כל היתקעות משפיעה עליו וכל קושי  שלו ישפיע על התנועה הכללית בגוף.  מצבי רוח משתנים, דיכאון, עצבנות, רגזנות ונטייה להתפרצויות כעס, תחושת עומס בבטן העליונה או בבית החזה, שינויים בתדירות ואופי היציאות, כאבי ראש, כאבי ווסת או שינויים במחזור  – כל אלה עשויים לנבוע מתפקוד לא תקין של הכבד.

2 תגובות
 1. אווה הגב

  היי! איך ניתן לבדוק את מצב הכבד שלי? בדיקת תפקודי כבד רגילה אצל רופא? או שיש בדיקה טבעית אלטרנטיבית?
  תודה מראש!
  אווה

  • תמי ברקאי הגב

   שלום אווה 🙂
   חשוב ומומלץ לעשות בדיקות דם כלליות תקופתיות בכל מקרה לפי המלצות רופא.
   בהתבוננות הסינית על הכבד כמו גם במצבים נוספים, בדיקת תפקודי כבד מערבית יכולה להיות תקינה לגמרי בזמן שמבחינה סינית נראה שהכבד מעורב בסימפטומים שונים. זו פשוט הסתכלות אחרת.
   הסימפטומים שהזכרתי במאמר (למשל אלה הקשורים לראייה ולעיניים, לגמישות הגידים, לעצבנות וכעס) מצביעים על מעורבותו של הכבד (הסיני) אבל מאד יכול להיות שהמדדים בדם הקשורים בו יהיו תקינים לגמרי.
   אגב הכבד הוא איבר פלאי במובן הזה כי הוא יכול להגיע למדדים תקינים ולפעול היטב גם כאשר חלק גדול ממנו אינו מתפקד.

   באבחון סיני המטפל/ת ישתמש בכל המידע שייאסף בשיחה, בהתבוננות בלשון ובהקשבה לדופק כדי לאבחן איזה איברים מעורבים ובאיזה אופן.

השארת תגובה